איך מחשבים את זמן הטעינה של רכב חשמלי?

רכבים חשמליים ממשיכים לצבור פופולריות כאמצעי תחבורה ידידותי לסביבה וחסכוני. שאלה נפוצה בקרב בעלי רכבים פוטנציאליים ומתעניינים בניידות חשמלית היא כמה זמן לוקח להטעין את הרכבים הללו. חישוב זמן הטעינה לרכב חשמלי כרוך בהבנת גורמים שונים כמו קיבולת המצבר של הרכב, תפוקת הכוח של עמדת הטעינה וטווח הנסיעה הרצוי.

עמדת הטעינה הביתית המהירה ביותר בישראל

מחיר: 2,390 ₪

הספק טעינה של עד 22 קילו וואט AC

אפשרויות שליטה ע"י אפליקציה בעברית

כבל טעינה מובנה באורך 7 מטר

  השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

  בשליחת טופס זה הנך מאשר/ת את תנאי השימוש ואת מדיניות הפרטיות באתר.


  רוצים מידע נוסף? דברו איתנו: 077-804-7288

  רמות שונות של עמדות טעינה זמינות עבור בעלי רכב חשמלי. הטעינה הבסיסית ביותר, רמה 1, משתמשת בדרך כלל במקור מתח של 120 וולט, ומוסיפה טווח של שלושה עד שישה מיילים לשעה בערך. אמנם שיטה זו עשויה להספיק לנסיעות יומיות קצרות יותר, אך ייתכן שהיא לא תהיה האפשרות המהירה ביותר עבור אלה עם צרכי נהיגה גדולים יותר. לטעינה מהירה יותר, נהגים יכולים לפנות לעמדות טעינה ברמה 2 ורמה 3 המשתמשות במתח ובאמפר גבוה יותר, מה שמפחית משמעותית את זמני הטעינה.

  מפרטי רכב

  קיבולת סוללה

  קיבולת הסוללה של רכב חשמלי היא גורם חיוני בקביעת זמן הטעינה שלו. נמדד בקילוואט-שעה (קוט"ש), קיבולת הסוללה מתייחסת לכמות האנרגיה שסוללת רכב חשמלי יכולה לאגור. בדרך כלל, קיבולת סוללה גבוהה יותר מצביעה על כך שהרכב יכול לנסוע מרחק רב יותר בטעינה אחת.

  כדי לחשב את זמן הטעינה, חיוני לבחור את קיבולת הסוללה הנכונה עבור הרכב החשמלי המדובר. כמו כן, חשוב לדעת את רמת הטעינה ההתחלתית של הרכב (בדרך כלל באחוזים) ואת רמת הטעינה הרצויה. לדוגמה, טעינה מ-20% ל-80% תדרוש פחות זמן מאשר טעינה מ-0% ל-100%.

  הספק טעינה

  משתנה חיוני נוסף בקביעת זמן הטעינה של רכב חשמלי הוא הספק הטעינה, הנמדד בקילו-וואט (kW). עוצמת הטעינה מושפעת מהתפוקה המקסימלית של עמדת הטעינה ומקצב הטעינה של הרכב החשמלי. כוח טעינה גבוה יותר מביא בדרך כלל לזמן טעינה קצר יותר.

  באמצעות משתנים אלה, ניתן לחשב את זמן הטעינה של רכב חשמלי. הנה נוסחה פשוטה:

  זמן טעינה (שעות) = (קיבולת סוללה x (רמת טעינה יעד – רמת טעינה התחלתית)) / כוח טעינה

  לדוגמה, טעינת רכב חשמלי עם סוללה של 60 קילוואט מ-20% ל-80% בעמדת טעינה של 10 קילוואט תדרוש:

  זמן טעינה = (60 קילוואט x (80% – 20%)) / 10 קילוואט = (60 קילוואט x 60%) / 10 קילוואט = 3.6 שעות

  זכור כי זמני הטעינה עשויים להשתנות בהתאם לגורמים כגון גיל הסוללה, הטמפרטורה ויעילות הטעינה.

  ציוד טעינה

  סוגי מטען

  קיימים סוגים שונים של ציוד טעינה זמין עבור כלי רכב חשמליים, בהתאם לגודל הסוללה, כוח הטעינה ומהירות הטעינה הרצויה. ניתן לסווג את סוגי המטענים הללו לשלוש רמות:

  1. רמה 1: רמה זו משתמשת בשקעי חשמל ביתיים סטנדרטיים, המספקים מתח של 110-120V. הוא יכול להוסיף טווח של כשלושה עד שישה מיילים לשעה טעינה, מה שהופך אותו למתאים לטעינת לילה או למרחקי נסיעה יומיומיים קצרים.
  2. רמה 2: עם מתח גבוה יותר של 240V, ציוד טעינה זה יכול להפחית משמעותית את זמן הטעינה בהשוואה לרמה 1. מטענים ברמה 2 נמצאים בדרך כלל בבית, במקומות עבודה ובעמדות טעינה ציבוריות, מספק כ-10-60 מיילים של טווח לשעה של טעינה.
  3. רמה 3: מטענים אלה, הידועים גם בשם טעינה מהירה DC, מספקים חווית טעינה מהירה בהרבה, ומספקים טווח של 60-100 מיילים תוך 20-30 דקות בלבד. עם זאת, הם נמצאים בשימוש פחות נפוץ בגלל העלות הגבוהה יותר ודרישות האנרגיה שלהם.

  עמדות טעינה

  ניתן לסווג עמדות טעינה לטעינה ביתית ולטעינה ציבורית.

  טעינה ביתית: זוהי השיטה הנפוצה ביותר לטעינת רכב חשמלי. הטעינה הביתית משתמשת בדרך כלל במטענים ברמה 1 או רמה 2, בהתאם לדרישות הרכב החשמלי ולזמינות התשתית החשמלית. ניתן לחשב את זמן הטעינה באמצעות הנוסחה:

  זמן טעינה = (קיבולת סוללה x (רמת טעינה יעד - רמת טעינה נוכחית)) / (קצב קבלה x 0.9)

  טעינה ציבורית: עמדות טעינה ציבוריות זמינות במקומות שונים כגון חניונים, מרכזי קניות ומרכזי תחבורה. בדרך כלל הם מציעים מטענים ברמה 2 ורמה 3, המספקים חווית טעינה מהירה יותר לבעלי רכב חשמלי. חיוני לשקול את התאימות של עמדות טעינה שונות לדרישות הטעינה של הרכב החשמלי.

  כדי להעריך את זמן הטעינה של רכב חשמלי, יש לקחת בחשבון גורמים כמו סוג המטען, קיבולת הסוללה ורמת הטעינה הנוכחית ורמת הטעינה של הרכב החשמלי. שימוש בציוד ובעמדות הטעינה המתאימים הוא חיוני למיטוב חווית הטעינה ולהבטחת הרכב החשמלי מוכן בעת הצורך.

  חישוב זמן טעינה

  משוואת זמן טעינה

  כאשר מחשבים את זמן הטעינה של רכב חשמלי, המשתמשים חייבים לקחת בחשבון מספר גורמים, כגון גודל הסוללה, הספק של המטען ורמת הטעינה הרצויה. הנוסחה הסטנדרטית לזמן הטעינה היא:

  זמן טעינה = קיבולת סוללה * (רמת טעינה יעד – רמת טעינה נוכחית) / (הספק ממיר * 0.9)

  ה-0.9 מציין את יעילות ההספק הממוצעת לטעינה. לדוגמה, כדי לחשב את זמן הטעינה עבור Tesla Model 3 Standard Range Plus 2021 עם הפרמטרים הבאים:

  • קיבולת סוללה: 50 קילוואט-שעה
  • רמת חיוב נוכחית: 20%
  • רמת חיוב יעד: 80%
  • הספק של המטען: 16 A (אמפר) ב-240 V (וולט)
  • הספק טעינה (בדרך כלל ב-kW): הספק = 16 A * 240 V / 1,000 = 3.84 קילוואט

  באמצעות הנוסחה, זמן טעינה: = 50 קילוואט * (80% – 20%) / (3.84 קילוואט * 0.9) = 50 קילוואט * 0.6 / 3.456 קילוואט ≈ 8.68 שעות

  גורמים המשפיעים על זמן הטעינה

  מספר גורמים יכולים להשפיע על זמן הטעינה של רכב חשמלי. הגורמים העיקריים כוללים:

  1. גודל סוללה: סוללות בקיבולת גדולה יותר דורשות זמן טעינה ארוך יותר. זכור שגודל הסוללה משפיע ישירות על טווח הנסיעה של הרכב החשמלי.
  2. רמת טעינה נוכחית: אם לסוללה כבר יש טעינה מסוימת, הזמן הנדרש כדי להגיע לרמת הטעינה הרצויה יהיה קצר יותר.
  3. רמת טעינה יעד: רמת הטעינה הרצויה משפיעה גם על זמן הטעינה. רוב בעלי הרכבים החשמליים שואפים למצבר מלא, אך במקרים מסוימים מספיקה טעינה רק לרמה מסוימת.
  4. הספק של מטען/נקודת טעינה: זמן הטעינה תלוי בקיבולת הכוח של עמדת הטעינה או EVSE הביתי בשימוש. מטענים בעלי הספק גבוה יותר יטעינו את הרכב החשמלי מהר יותר.

  יקיר מלול

  עורך האתר ופעיל לאיכות הסביבה

  המעבר לכלי רכב חשמליים הוא דרך נפלאה לעזור להפחית זיהום בכדור הארץ. יחד עם זאת לרכבים חשמליים קיים גם יתרון כלכלי מובהק ומשמעותי שבסופו של דבר יעזור לאנשים רבים לחיות טוב ובריא יותר.

  עמדת הטעינה הביתית המהירה ביותר בישראל

  מחיר: 2,390 ₪

  הספק טעינה של עד 22 קילו וואט AC

  אפשרויות שליטה ע"י אפליקציה בעברית

  כבל טעינה מובנה באורך 7 מטר

  תנאי חוץ: אטימה למים ואבק לפי תקן IP65

  כולל התקן זיהוי זליגת זרם DC

  תקן אירופאי CE

   השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

   בשליחת טופס זה הנך מאשר/ת את תנאי השימוש ואת מדיניות הפרטיות באתר.


   רוצים מידע נוסף? דברו איתנו: 077-804-7288